SON SAYI

Yeni Tanıştığınız Bir İnsanda İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin 8 İpucu

Merhamet, sabır, samimiyet, alçakgönüllülük veya iyi mizah gibi birinin doğasını gerçekten yansıtan kişilik özelliklerini tanımak zaman alır. Bununla birlikte, beden dili, fiziksel özellikler, ses tonu, konuşma tarzı, giyim ve saç modeli gibi gözlemlenebilir özellikler, yeni tanıştığımız insanlar hakkında birkaç saniye içerisinde ilk izlenimi oluşturur. Yani fiziksel görünüm, çoğu zaman farkında olmasak bile olukça önemlidir ve bizi gören insanların kafasında bizimle ilgili bir profilin oluşmasına neden olur. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, insanlarda bıraktığınız ilk izlenimi merak etmeye başlamış olabilirsiniz. Tanıştığınız insanların sizi iyi hatırlamasını ve hakkınızda olumlu düşünmelerini mi istiyorsunuz? Gelin, harika bir ilk izlenim bırakmanın yollarını birlikte ele alalım.

RELATED POSTS

1. Beden dilinin bilincinde olun

İnsanlarla iletişim kurarken farkında olmasak da konuşmaktan fazlasını yaparız. Beden dilimizi oluşturan duruşumuz, jestlerimiz ve iletişim esnasındaki bütün hareketlerimiz aslında o anda nasıl hissettiğimizle ilgili bilgiler verebilir. İnsanlar, bilinçli veya bilinçsiz olarak bu bilgileri gözlemleyerek hakkınızda bir izlenim oluşturmak için kullanabilir. Beden dilinizle, karşınızdaki insanlara karşı olumlu bir ilk izlenim bırakmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

  • Göz teması kurun: İyi bir izlenim için mümkünse, kendinizi tanıtırken göz teması kurun. Elbette ki, iletişim boyunca karşınızdaki insanın gözlerinin içine bakmanız gerekmez. Tanışmanın ardından, konuşurken bakışlarınızı kısaca karşınızdaki insanın gözlerine veya yüzünün başka bir yerine çevirmeyi deneyin.
  • Çok fazla hareketli olmamaya çalışın: Aşırı hareketlilik hali, insanlar tarafından can sıkıntısı olarak algılanabilir. Odaklanmak veya kendinizi rahatlatmak için fazla hareket halindeyseniz, bacaklarınızı sallıyorsanız veya parmaklarınızı masada hareket ettirip duruyorsanız, karşınızdaki insan sıkıldığınızı veya gergin olduğunuzu düşünebilir.
  • İyi bir dinleyici olduğunuzu hissettirin: Doğrudan göz teması kurmasanız da ve karşınızdaki kişinin sözlerine yanıt olarak ara sıra başını sallasanız bile, mutlaka konuşmacıya dönük olarak oturun. Bedeniniz karşınızdaki insana dönük olursa, ilginizin onda olduğunu düşünür ve söyledikleri ile ilgilendiğinizi hisseder.
  • Duruşunuzu kontrol edin: Bedeniniz, karşınızdaki kişiye dönük bir şekilde dururken, kollarınızı da yanlarınızda tutun. Kollarınızı çaprazlayarak oturursanız karşınızdaki kişi, anlatılanlara kapalı olduğunuzu ve ilgilenmediğinizi düşünebilir.

2. Karşınızdaki kişinin söyledikleriyle ilgilendiğinizi hissettirin

i.jpg

Karşınızdaki insanın söylediklerine ilgi duyduğunuzu belli ederseniz iyi bir izlenim bırakma şansınızı artırabilirsiniz. Konuşmanın akmasını sağlayan ve dikkatinizi verdiğinizi açıkça ortaya koyan yorumlar yapabilir ve sorular sorabilirsiniz. İş yerinde, okulda veya bir randevuda, bu strateji her durumda işinize yarayabilir. Yorumlarınızı, içinizden geldiği gibi ve samimi bir şekilde yapmaya dikkat edin. İnsanlar, sözlerinizde veya davranışlarınızda herhangi bir samimiyetsizlik sezerlerse, ilginizin yerine muhtemelen bunu hatırlayacaklardır.

3. Yüz ifadelerinizi kontrol edin

iii.jpg

Uzmanlar, neşeli ve mutlu bir yüz ifadesi içinde olduğumuzda, insanların olumlu kişilik özelliklerine sahip olduğumuzu varsayma eğiliminde olduğunu düşünüyor. 2021’de yapılan bir araştırmada mutlu bir yüz ifadesinin, tarafsız veya sinirli bir yüz ifadesinden daha güvenilir görünmemize neden olduğu sonucuna varıldı. Hatta bu araştırmaya katılan insanlar, mutlu bir yüz ifadesine sahip ve gülümseyen insanlara borç verme veya onlara oy verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu da söylediler.

Kısacası, gülümsemekten çekinmeyin. İçinizden gelmiyorsa kendinizi gülümsemeye zorlamayın elbette. Sahte bir gülümseme, bırakacağınız ilk izlenimde tam tersi etki yapabilir. Yine de gülümsemenin, gerginliğinizi hafifletmeye de yardımcı olabileceğini unutmayın.

4. Kıyafetleriniz, ilk izlenim için büyük önem taşır

n.jpg<

Giysileriniz; ilgi alanlarınız, hobileriniz ve hatta kişiliğiniz hakkında ipuçları verebilir. 2009’da yapılan bir araştırma, ilk izlenimde en önemli etkenin beden dili olduğunu ancak kişisel tarzınızın ve dış görünüşünüzün de bırakacağınız ilk izlenimde önemli ölçüde etki edeceğini öne sürüyor. Bunun için bütün dolabınızı değiştirmeye gerek yok elbette. Kendi kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Mühim olan, gün içinde durumun gerektirdiği kıyafetleri seçebilmeniz. Örneğin, yeni amirinizle bir Zoom görüşmesine katılmadan önce günlük kıyafetlerinizi iş kıyafetlerinizden biri ile değiştirebilirsiniz. “Doğru” kıyafetin her zaman süslü veya yeni olması da gerekmez. İçinde kendinizi rahat hissettiğiniz bir kıyafet, insanların fark edeceği şekilde kendinize olan güveninizi artırmada etkili olabilir.

5. Kelimelerin etkisini hafife almayın

b-2-scaled.jpg

Yeni tanıştığınız insanlarla konuşurken, kelimelerinizi daha dikkatli seçmeyi deneyebilirsiniz. Birinin deneyimi, geçmişi veya ilgi alanları hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, yanlışlıkla hatta rahatsız edici bir şey söylemek çok kolaydır. Yeni tanıştığınız biriyle konuşurken yargılayıcı görüşlerinizi ifade etmeniz, bıraktığınız ilk izlenimi olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda, tarafsız konuşabileceğiniz konuları seçebilirsiniz. Bir konu üzerinde konuşurken aşağılayıcı veya eleştirel yorumlardan kaçınmanız ve genellemelerden uzak durmanız yararınıza olabilir. Ayrıca, tanıştığınız insanla iletişim halindeyken küfürlü konuşmanız kesinlikle hoş bir ilk izlenimin önüne geçecektir. 2018’de yapılan bir araştırma, küfretmenin başkaları tarafından daha az güvenilir ve daha az zeki tanınmanıza yol açabileceğini öne sürüyor.

6. Küçük ve basit bir sohbetle başlayın